Lida Yosun Jeli Lida Meizi Çay

 
Tem
31

    

Fosfatlar ve Lida Form Hapı

Yazan (eRiL) Genel Zayıflama Bilgileri, Lida Hakkında Bilgilendirme, Lida Hakkında Genel kategorisine 31 Temmuz 2011 tarihinde eklenmistir.

Fosfatlar ve lida form hapıHücre yapısı için çok önemli olan sodyum, daha çok hücre dışındaki sıvıda ve sadece az bir miktarı hücre iç, sıvılarda bulunur. Sodyum aynı zamanda diyet yaparken kısılmaması gereken elementlerdendir. Bu tür elementler Lida ile diyet yaparken yeterli miktarda tüketilmelidir. Potasyum ise genellikle hücre içi sıvılar ve daha az olmak üzere vücut sıvısındadır. Sodyum ve potasyumun, hücreler arası ve hücre dışı sıvıların dengede tutulması gibi çok önemli görevlen vardır. Vücut sıvısındaki suyun hücreye transfer, sonucunda, vücut sıvısındaki sodyum miktar, azalır; suyun hücreden vücut sıvısına transferi sonucunda ise, vücut sıvısındaki sodyum miktarı artar.Sodyum ve potasyum, sinirlerin uyarılmasında, sinir sisteminden iletilerin kaslara taşınmasında görev yapar. Kalp kasları da olmak üzere, her cins kas için sodyum ve potasyum dengesi son derece önemlidir. Sodyum ve potasyum; proteinler, fosfatlar ve Lida form hapı beraber çalışarak kanın asit alkali oranını dengede tutarlar.

Yoğun potasyum içeren gıda maddeleri şunlardır: Soya fasulyesi, havuç, patates, kayısı, avokado, muz, üzüm, portakal ve kavun gibi meyve ve sebzeler.Bu gıdalar Lida destekli diyetlerde bolca tüketilmelidir. Beyaz et ve kuzu etinde sodyumdan çok potasyum vardır.Vücutta demir en çok hemoglobin formunda bulunur. Başka formlarda az miktarda karaciğer ve kemik iliğinde bulunur. Elektron taşıyıcıları içeren demir, bütün hücrelerde mevcuttur ve oksidasyona uğraması nedeniyle hücreleri hasara uğratan yapıya sahiptir. Demir, oksijenin hücrelere taşınması ve hücre dokularının tamirinde çok önemlidir.

Sebzeler, demir temini için iyi birer kaynaktırlar. Et, tavuk ve balık az miktarda demir içerir, ayrıca inek sütü ve insan sütünde de az miktarda demir bulunur. Ciğer ve kuru erik demirin alınabileceği en iyi kaynaklardır.Vücuttaki magnezyumun % 70’i kemiklerde, geri kalanı yumuşak dokular ve kanda bulunur. Adalelerde magnezyum kalsiyumdan daha fazla; kanda ise kalsiyum, magnezyumdan daha fazladır.Magnezyumun, enzim reaksiyonları, protein sentezi ve vücut ısısının kontrolü gibi önemli görevleri vardır. Kalsiyumun kemik tarafından alınabilmesinde ve verimli olarak harcanmasında magnezyum anahtar rol oynar. Dr. Arthur Guyton’a göre, düşük magnezyum konsantrasyonu, sinir sisteminde düzensizliği yükselterek kardiyak aritmi yaratabilir.


Yorum Gönder

isim: 
E-mail: 
Web Siteniz: 
Yorumunuz: 

Çin konuşlu fabrikasında Lida turunç filizleri ile üretilmektedir.