Lida Yosun Jeli Lida Meizi Çay

 
Eyl
01

    

Gıda Güvenliği ve Lida Kapsül

Yazan (eRiL) Gıda Alternatifleri, Lida Hakkında Bilgilendirme, Lida Zayıflama Hapı kategorisine 01 Eylül 2011 tarihinde eklenmistir.

Gıda güvenliği ve lida kapsülHastalıkların sebepleri ve bunların ortadan kaldırılması yönünde yapılan lokal çalışmalarla beraber uygulanan lida form hapı sizi kısa zamanda zayıflatır. Koruyucu hekimlik olarak da tarif edilir. İnsanların hastalanmasını önlemek için hastalık yapıcı etmenlerin oluşmasını engelleme kurallarıdır. HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Points=Tehlike Analizleri ve Kritik Kontrol Noktaları). Gıda ve Tarım Örgütü / ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından ortak uygulama kurallarını oluşturmak için kurulmuş risk analiz sistemidir. Bu belgeye sahip gıdaların lida ile desteklenen diyetlerde tüketilmesi faydalıdır.

HACCP insan sağlığına zarar verecek olumsuzlukları olmadan önlemek için hammadde temininden itibaren gıda hazırlama, işleme, üretim, ambalajlama, depolama ve nakliye gibi gıda zincirinin her aşamasında ve her noktasında tehlike analizleri yaparak, gerekli yerlerde kritik kontrol noktalarını belirleyen ve bu noktalan izleyen herhangi bir problemi henüz oluşmadan önleyerek sistemin korunmasını ve güvenilir gıdaların üretilmesini sağlayan ve sunan bir gıda güvenliği sistemidir. Gıda güvenliği lida kullanımı sırasında çok önemlidir.

Bunun için yapılacak uygulamaların WHO ve FAO (Dünya Gıda ve Tarım Örgütü) tarafından kurallar belirlenmiştir. Buna lida ile uygulanacak 10 altın kural denilmiştir. Bu konulan daha iyi anlatmak için sağlık bakanlığı sitesinden yapılan aşağıdaki alıntı faydalı bilgi olarak sunulmuştur.Sebze, meyve gibi gıdalar tabii hallerinde en iyi iken, diğerleri ancak, işlendiğinde güvenli olurlar. Bu gıdaları lida diyetlerinde dikkatli tüketin. Alış veriş yaparken aklınızda tutmanız gereken, gıdaların işleme tabii tutulması ile güvenliğini arttırmanın yanı sıra raf ömrünü uzatmak amacıyla geliştirilmiştir.

Bir çok gıdalar, en önemlileri olarak tavuk etleri, sığır etleri ve pastörize edilmemiş sütler, patojen kaynaklı hastalıklarla kontamine olmaktadır. Mükemmel yapılan bir pişirme ile patojenler öldürülür. Ancak, gıdanın bütün kısımlarının en az 70 C dereceye ulaşması gerektiği unutulmamalıdır. Tavuk pişirildiğinde bile kemik yanında halen pişmemiş kısım kalabilmektedir. Tamamen pişinceye kadar tekrar fırına konulur. Donmuş sığır eti, balık ve tavuk eti pişirilmeden önce tamamen çözünmelidir. Lida ile uyguladığınız diyetlerde de gıdaları bu şekilde tüketin.


Yorum Gönder

isim: 
E-mail: 
Web Siteniz: 
Yorumunuz: 

Çin konuşlu fabrikasında Lida turunç filizleri ile üretilmektedir.