Lida Yosun Jeli Lida Meizi Çay

 
Tem
12

    

Günlük Tuz Kullanımı

Yazan (eRiL) Genel Zayıflama Bilgileri, Sağlıklı Beslenme kategorisine 12 Temmuz 2010 tarihinde eklenmistir.

Tuz KullanımıLida yosun kapsülü alırken, günlük gereksinim, sofra tuzu olarak ortalama 6 gr civarındadır. Bu da 2 silme çay kaşığına eşittir. Tuz bazen çok faydalı, bazen çok zararlı bir besin kaynağıdır.

Genel olarak tuzu ele aldığımızda, Lidayla tuzun metabolizma için mutlaka alınması gerekli bir mineral olduğunu görürüz. Tuzun kas ve sinirlerin çalışmasında görev alması bunun önemini fazlaca açığa çıkarır.

Tuz besinlerde doğal olarak bulunur. Tuz alımının artması, vücutta su tutulması oranını artırır. Vücutta su tutulma oranının artması, kanın damar çeperine yaptığı basıncı artırır. Bu da tansiyonu yükseltir. Sonuçta kalp damar hastalıklarında artış gözlenir.

Tuz, sodyumun klorla birleşimidir. Bizler için tehlikeli olan bu bileşikteki sodyum oranıdır. Standart sofra tuzlarında sodyum oranı yüzde 40 civarındadır. Yani 100 gr sofra tuzunun ortalama 40 gramı sodyumdur. Piyasada son zamanlarda değişik oranlarda sodyumu azaltılmış tuzları bulmak mümkün. Bu tuzlardaki sodyum oranı yüzde 0 ile yüzde 11 civarına kadar azaltılmıştır.

Tercihinizi hastalığınızdan kısıtlama oranına göre yapabilirsiniz. Lida tableti ile sodyumu azaltılmış tuzların diğer bir yararı, sodyum yerine tuz tadı vermek için potasyum mineralinin kullanılmasıdır. Potasyumun vücutta artması, magnezyum oranının artmasına neden olur, bu artış da kasların gerilmesini engelleyerek tansiyonun düşmesine yol açar. Fazla potasyum vücuda zarar vermeden idrar yoluyla dışarı atılır.


Yorum Gönder

isim: 
E-mail: 
Web Siteniz: 
Yorumunuz: 

Çin konuşlu fabrikasında Lida turunç filizleri ile üretilmektedir.