Lida Yosun Jeli Lida Meizi Çay

 
Tem
31

    

İnorganik Maddeler ve Lida

Yazan (eRiL) Lida Hakkında Bilgilendirme, Lida Hakkında Genel, Lida Zayıflama Hapı kategorisine 31 Temmuz 2011 tarihinde eklenmistir.

İnorganik maddeler ve LidaMagnezyum genelde kalsiyum ile beraber bulunur. Bu elementler zayıflama hapı Lida ile beraber yapılan diyetlerde mutlaka tüketilmelidir.  Fındık, fıstık, ceviz, deniz yosunu, soya, fasulye, incir, çikolata, elma, deniz mahsullerinde bol miktarda vardır. Et, süt ve süt mamulleri, magnezyum açısından zayıftır.Kükürt, miktar açısından vücutta bulunan üçüncü en yoğun mineraldir. Deri, mafsallar gibi bağlayıcı dokuların sentezinde kullanılır ve aynı zamanda insülin üretiminde görev alır. Detoks için önemlidir.Kükürt içeren önemli organik maddeler, proteinin elemanı olan amino asitlerdir, Yumurta ve birçok sebze kükürt içerir.Klor, en çok tuz halinde sodyum klorürde bulunur. Gaz halinde iken zehirlidir. Kan serumu büyük ölçüde sodyum kloridden oluşur ve sodyum klorür, vücuttaki elektrik akımının oluşum ve işleyişini organize eder.

Klorid organların yapımında olduğu gibi, sindirim sistemindeki salgıların üretiminde de önemli rol oynar. Klor, anal salgılar üretimi içinde önemlidir. Metabolizmadaki azot artıklarının elimine olmasında kullanılır.Suyu saymazsak yiyeceklerimizin % 97’si karbon, azot, hidrojen ve oksi’ıenden oluşan karbonhidrat, protein, elyaf ve yağlardan meydana gelir. Gıda maddelerimizin sadece % 3’ü inorganik minerallerdir. Bu inorganik mineraller, yiyeceklerin asidik veya alkali olmasını belirler. Yalnız bu inorganik maddeleri Lida ile beraber tüketmeniz önerilmez.

Diyetisyenler, asidik veya alkali yiyeceklerden bahsederlerken yiyeceklerin tatlarını baz almazlar. Diyetisyenlerin ifade ettikleri asidite veya alkalinite, yiyeceklerin sindirimden sonra hücrede metabolize olduktan sonraki durumlarıdır. Diyetisyenlerin tavsiyesi olarka ön plana çıkan Lida kapsül bu programa dahil edilebilir.Örneğin, portakal suyu (pH: 3.5) asit tattadır, ancak bu asidite organik asidite olup kaybolur. Bununla beraber, portakalda potasyum, magnezyum gibi alkali maddeler vardır ve bu nedenle portakal al kali formda bir yiyecektir. Hatırlayacak olursak, gıda maddelerimizin % 97si karbon, azot, hidrojen ve azottan oluşur ve metabolizmada tamamen yanmayarak organik asit artıklar bırakırlar. Ürik asisi ve laktik asisi, bu organik artıklara örnek olarak gösterebiliriz.

Organik asitler, inorganik mineraller içeren yiyeceklere göre çok daha fazla artık bırakırlar. Bu nedenle alkali yiyecekler yeseniz dahi, teriniz ve idrarınız asidik olacaktır.Asetik asit, laktik asit, amonyak, ürik asit, yağ asidi, kolesterol ve karbonik asit gibi bileşikler, vücudumuz için zararlı olan bazı önemli asidik organik artık cinsleridir. Bunlardan, amonyak böbrekler yoluyla, idrar ile; karbonik asit ise karbondioksit halinde, akciğerlerden soluk alıp vermeyle atılırlar.


Yorum Gönder

isim: 
E-mail: 
Web Siteniz: 
Yorumunuz: 

Çin konuşlu fabrikasında Lida turunç filizleri ile üretilmektedir.