Lida Yosun Jeli Lida Meizi Çay

 
Mar
31

    

Lida Hapı ile Günlük Protein Tüketimi

Yazan (admin) Genel Zayıflama Bilgileri, Lida Hakkında Genel, Sağlıklı Beslenme kategorisine 31 Mart 2010 tarihinde eklenmistir.

Ortalama olarak, Lida kullanan kişi günde yaklaşık üç küçük (avuç içi kadar) porsiyon protein tüketmelidir. Lida zayıflama ilacı ile proteinlerin düzenli tüketilmesi zayıflama düzenini tetikler. Ama proteini nereden aldığınız da en iz miktarı kadar önemlidir. Etteki protein genellikle bol miktarda ?ülfürlü aminoasit içerir ve bu da, bitkisel proteinlerin aksine, kalsiyum kaybına yol açar.

Dolayısıyla, dana eti (yüzde 26 protein) yerine barbunya (yine yüzde 26 protein) yemek, kalsiyumu idrar yoluyla kaybetmemek açısından iyi bir tercihtir. Tavuk gibi yağsız olarak tüketilebilecek iyi gıdaların Lida yosun kapsülü ile tüketilmesi iyi bir etki bırakabilir. Tavukgöğsü ve dana etinde aynı miktarda protein bulunur ama derisi alınmış tavukgöğsünde sadece 3 gram kadar yağ bulunurken, yağsız dana etindeki miktar porsiyon başına 5 gramdan fazladır. İyi protein kaynaklarına yağsız dana eti, balık, kümes hayvanları ve yumurtaya ek olarak, baklagiller mercimek, bezelye, fasulye ve fıstık) ve diğer bazı sebzeler örnek verilebilir.

Benim gibi vejetaryenler, fasulye, baklagiller, tofu ve elbette ki sebzelerden bol miktarda protein alabilirler. Her şey bir yana, her yemekte belli miktarda protein almaya çalışmanız gerekir, çünkü açlığı çabucak yatıştırır ve aşırı yemenizi önler; ama sebzeler veya yumurta dışında günde birden fazla et yememelisiniz. Zayıflamanıza hız kazandırmak için Lida sizin için vazgeçilmez bir üründür. Protein yüklü atıştırmalar arasında şunlar sayılabilir: Yarım avuç fıstık (yüzde 18 protein), biraz havuç (yüzde 10 protein), bir dilim az yağlı kaşar peyniri (yüzde 25 protein) veya fıstık ezmesiyle (yüzde 18 protein) bir dilim tam tahıllı ekmek (yüzde 16 protein).


Yorum Gönder

isim: 
E-mail: 
Web Siteniz: 
Yorumunuz: 

Çin konuşlu fabrikasında Lida turunç filizleri ile üretilmektedir.