Lida Yosun Jeli Lida Meizi Çay

 
Kas
21

    

Lida ile Yağı Nasıl Tüketmeli ?

Yazan (admin) Genel Zayıflama Bilgileri, Lida Hakkında Bilgilendirme kategorisine 21 Kasım 2009 tarihinde eklenmistir.

Bu yazımızda Lida kullanıcıları için yağın nasıl tüketilmesi gerektiğinden biraz bahsetmek istedik. Yağı işlenmemiş, ısıtılmamış doğal haliyle tüketmenin ideal olduğunu söyleyerek söze başlayacağız. Doğadaki insan dışındaki tüm canlıların yağ gereksinimlerini doğal bitkisel besinlerden sağladıklarını biliyor muydunuz ? Keten tohumu, avokado, zeytin, kabak çekirdeği, ayçekirdeği, mısırı Lida ile oldukları gibi doğal biçimleriyle tüketmek bu yüzden sağlıklıdır. Bunlardan yağ elde edilirken uygulanan işlemler tüm faydalarının kaybına neden olur ve yağın kalitesi bozulur.

Trans yağlar laboratuarda katılaştırılmış böylece raf ömrü uzatılmış yağlardır. Bu yağlar kanser ve kalp hastalığına neden olurlar. Sadece Lida ile zayıflamaya baş koyduğumuz süre zarfında değil, hiçbir zaman içinde trans yağ bulunan (hidrojenize yağ) yiyecekleri tüketmememiz gerekir. Krakerler, pastalar, kurabiyeler, özetle tüm işlenmiş yiyeceklerde trans yağ mutlaka bulunur.

Bütün halindeki doğal bitkisel besinler (zeytin, kuruyemişler ve çekirdekler, tam tahıllar, keten tohumu, yeşil sebzeler) yeterli ve sağlıklı yağı sağlarlar.

Hayvansal ürünler en tehlikeli yağ çeşidini (doymuş yağ) içerir.

Peynirde tavuğun göğüs etinden 10 kat fazla doymuş yağ olduğunu hiç işittiniz mi ? Az yağlı peynirlerde bile yağ oranı yüksektir. Bu yüzden yine Lida kullanırken peynir tüketiminiz kahvaltı öğününde kibrit kutusu büyüklüğünü geçmemeli! Peynir kalp damar hastalığı riski olanlar için de sakıncalıdır.

Kısa ve öz olmak gerekirse, işlenmiş, fermante edilmiş veya fabrikasyon ürünlere Lida aldığımız dönemde ve hayatımızın diğer tüm dönemlerinde dikkatle yaklaşmalıyız. Bu hızlı zayıflayabilmek ve sağlıklı beslenmek için yegane şarttır.


Yorum Gönder

isim: 
E-mail: 
Web Siteniz: 
Yorumunuz: 

Çin konuşlu fabrikasında Lida turunç filizleri ile üretilmektedir.