Lida Yosun Jeli Lida Meizi Çay

 
Eki
30

    

Lida Kullanımı Sırasında Et Tüketimi

Yazan (eRiL) Gıda Alternatifleri, Sağlıklı Beslenme, Sağlıklı Zayıflama Yöntemleri kategorisine 30 Ekim 2011 tarihinde eklenmistir.

Lida kullanımı sırasında et tüketimiKuzu etinin saf proteinler arasında yer almak için fazla yağlı bir et olduğunu biliyorsunuz. Protein perşembesi için aslında en uygun, en az yağ içeren ve en sağlıklı olan et, sığır etidir.Ayrıca dana etini de ızgarada pişirerek lida diyet hapı ile yiyebilirsiniz. Protein perşembelerine en uygun kısmı dana şinitzeldir. Dana pirzolasını ise haftanın diğer günleri tüketmeniz daha uygun olur. Lida ile diyet uygulanması sırasında et ve süt ürünlerinin zayıflamaya etkisi azımsanmayacak derecede fazladır.

Sığır etinin de yağsız kısımlarını yiyebilirsiniz. Örneğin, pirzola saf protein rejimi için uygun değildir, yağsız bölümlerini tercih edin. Fileto ve biftek ise hayvanın herhalde en yağsız bölümleridir. Yalnızca %5 yağ içeren biftekler vardır; korkmadan tüketebilirsiniz.

Öte yandan, bonfile, kontrfile gibi bölümlerin biraz daha yağlı olduğunu unutmayın. Bu nedenle, normal rejim sırasında yiyebilseniz de, bu özel perşembe diyetlerinde bunlardan kaçının ve lida kapsül kullanmayı ihmal etmeyin. Hatırlamanız gereken diğer bir nokta da, bu özel günde etleri sağlıklı pişirerek tüketmeniz gerektiği, tabii yağlarını da ayırarak.

Şimdiye kadar sizi her türlü balık ve deniz ürününü, en yağsızından en yağlısına kadar yemekte özgür bırakmıştık. Bu özel perşembe günlerindeyse somon, ton, sardalye, soğuk deniz balıkları yerine beyaz balıklar dostunuz olmalı.Somon yiyecek olursanız tazeyse 200 gr, tütsülenmiş ise 150 gr’ dan fazlasını aynı öğünde yemeyin. lida ile desteklenen diyetlerde bu ürünleri rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Ayrıca fazla yağlı hazırlama şekillerini de tercih etmemelisiniz. Izgara, marine ya da limonda bekletme gibi pişirme yollarını deneyin. Unutmayın ki, balık ve deniz ürünleri dışarıdaki davetler için de uygun bir seçenektir. Balıkların buğulama, yağlı kâğıtta pişirme, fırında pişirme, ızgara ya da tava gibi klasik pişirilme usulleri dışında, basit ve özgün bir tarif doğrultusunda çiğ yenmeleri de mümkündür. Orfoz, gelincik balığı, çipura gibi balıklar bu hazırlama şekline çok uygundur.

İnce dilimler ya da küçük küpler halinde kesilip birkaç dakika limonda bekletildikten sonra, tuzu ve karabiberi atılıp tercihe göre baharlı otlarla hoş kokması sağlandıktan sonra, özgün ve lezzetli bir başlangıç tabağı olarak servis edilirler ve lida kapsül ile rahatlıkla tüketilebilir.

Kalkan, barbunya ve kedibalığı en yağlı beyaz etli balıklar olsalar da, en yağsız kırmızı etten bile daha az yağlıdırlar. Yani beyaz etli balıkları hiç tereddüt etmeden kullanabilirsiniz.Yengeç, karides, midye, istiridye, dev taraklardaki yağ balıktakinden daha da azdır. Yine de deniz ürünleri konusunda fazla bilginiz yoksa bazı cinsleri çok yağlı olan istiridyelerden kaçının.


Yorum Gönder

isim: 
E-mail: 
Web Siteniz: 
Yorumunuz: 

Çin konuşlu fabrikasında Lida turunç filizleri ile üretilmektedir.