Lida Yosun Jeli Lida Meizi Çay

 
Mar
27

    

Lida Kullanımında Yemek Yerken

Yazan (admin) Gıda Alternatifleri, Lida Hakkında Bilgilendirme, Sağlıklı Beslenme kategorisine 27 Mart 2010 tarihinde eklenmistir.

Lida ile YemekOrjinal Lida kullanıcılarına basit bir kaç tavsiyemiz var: Restorana gittiğinizde, yemekten önce servis edilen ekmeklerden asla yemeyin. İnsülin üretimi artacağı için niyetlendiğinizden daha fazla yemek yersiniz. Yani, ekmek iştah açar, restoran işletmecileri de bunu bilir. Yoksa niye size ekmek ikram etsinler? Yemek öncesi illa ki de bir şey atıştırmak istiyorsanız, kereviz yaprağı, havuç veya kuruyemiş gibi şeyler isteyin. Lida’ nın tok tutucu özelliğinden faydalanın!

Dışarıda yemeğe gitmeden önce Lida kullanılan dönemde yoğurt veya peynir gibi proteinli gıdalar yiyin. İki üç yemek kaşığı iştahınızı bastırır ve glukagon üretimini artırır. Böylece daha fazla yağ yakarsınız. Haftada 2-4 kez öğle veya akşam yemeğinde yağlı balık (somon, uskumru, ton balığı, ringa, sardalye) yiyin. İşlenmiş yağ ve nişasta içeren balık ürünlerinden (ör: Balık ezmesi) ve şeker ilaveli sos içeren konserve balıklardan da kaçının. Her zaman konservelerin etiketini okuyun!

Doymuş yağlar (tam yağlı süt ürünleri, tereyağı, krema ve etin yağı) toplam enerji alımınızın %10-15′ ini geçmemeli. Bu şekilde uygulama yaparsanız Lida kapsül’ den daha iyi verim alacaksınız. Tam yağlı süt, peynir ve yoğurt yerine az yağlıları tercih edin. Her zaman yağsız et satın alın.

Tam yağlı süt ürünlerini cumartesi ve pazar kahvaltılarında ya da davetlerde az miktarda yiyebilirsiniz. Peyniri çok seviyorsanız, onu da kraker ve ekmekle değil, sebze veya meyveyle yiyin.


Yorum Gönder

isim: 
E-mail: 
Web Siteniz: 
Yorumunuz: 

Çin konuşlu fabrikasında Lida turunç filizleri ile üretilmektedir.