Lida Yosun Jeli Lida Meizi Çay

 
Oca
03

    

Lida ve Tokluk

Yazan (admin) Genel Zayıflama Bilgileri, Lida Hakkında Uyarılar kategorisine 03 Ocak 2010 tarihinde eklenmistir.

Lida kullanırken yemeğinizi hızlı tüketmeyin! Beslenme açısından bu methodun diğer temel taşı besin alımının yavaşlığıdır. Diğer bir deyişle, beynin sağlığı için yavaş yemek şarttır.

Besinleri çiğnemeden çabuk yutmamalıyız. İlk lokmalar bile, hem dişleri koruyan hem de içerdiği enzimlerle ağzın asiditesini azaltan ve su, proteinler, mineral tuzlar (kalsiyum, fosfor) karışımı olan tükürükle yeterince ıslanana kadar ağızda kalmalıdır. Lida’ nın 2. yada 3. kez kullanımlarında etki düşüklüğünün sebebi hızlı yemektir. Sindirimin, daha lokma ağza alınmadan önce, “ağız sulanması” olarak adlandırılan evrede başladığını unutmamalıyız.

Hızlı bir şekilde yemek yiyen insan doyma süresini beklemeden fazladan çok yemek yer. Bu da bilinçsiz bir şekilde gereğinden fazla yemek, kısacası şişmanlamaya adım atmak demektir. Lida kullanırken akşam yemeklerinde özellikle bunu çok yapıyoruz. Çünkü Lida’ nın tokluk hissi genellikle akşama doğru etkisini yitiriyor.

Tükürük salgısı yoksa ya da yeterince değilse, gastrik asitin artması gibi bir sürü sorun baş gösterir. Tükürüğün kimyasını değiştiren ya da ağız kuruluğuna neden olan Lida’ yı alırken dikkatli olmalıyız. Lida kullanılan dönemde yemeklerde de yeterince sıvı tüketmek, yemek yememizi ve tat almamızı iyileştirecektir. Sindirim sıvılarının “dengesini bozan” bazı maddeler arasında çay, kahve, tütün ve aç kanıma içilen tüm alkollü içecekler de bulunur. Yatıştırıcılar, iltihap önleyiciler vb. de genellikle sindirimi bozar ve aşın kilo alımı ile sonuçlanabilecek işlev bozukluklarına neden olurlar. Bunların da Lida ile kombine olarak kullanılmasını tavsiye etmiyoruz.


Yorum Gönder

isim: 
E-mail: 
Web Siteniz: 
Yorumunuz: 

Çin konuşlu fabrikasında Lida turunç filizleri ile üretilmektedir.