Lida Yosun Jeli Lida Meizi Çay

 
Tem
02

    

Quinoa Tohumu ve Lida Hapı

Yazan (eRiL) Gıda Alternatifleri, Sağlıklı Beslenme kategorisine 02 Temmuz 2010 tarihinde eklenmistir.

Quinoa da yanlış kategorilendirilen besinlerden biridir. Herkes quinoanın hububat olduğunu düşünür, hububat gibi kullanır ama o aslında bir tohumdur. Her neyse, kimin umurunda ki? Eskiler ne derler bilirsiniz… Eğer hububat gibi görünüyorsa, hububat gibi de etki eder… Aynı kural burada da geçerlidir.

“Savaş Topları”nın Yapıldığı Madde

Quinoa, İnkalar tarafından “hububatların annesi” olarak bilinirdi. Bu bitkinin tohumlarını en temel besin kaynaklarından biri olarak kullanırlardı. Bir efsaneye göre İnka orduları “savaş topları” olarak bilinen quinoa ve yağ karışımı bir yemek için sık sık günler süren yürüyüşlere çıkarlarmış ve gelenekleri gereği ekim zamanında İnka lideri altın bir kürek kullanarak ilk quinoa tohumunu ekermiş.

Lida Yosun tableti ile alınan Quinoa oldukça besleyici bir besindir ve yüksek proteinli “hububat” olarak bilinir. Quinoa tohumundaki proteinin nitelik ve miktarı, daha yaygın bir şekilde tüketilen mısır gevreğine kıyasla genelde daha yüksektir ve Birleşik Devletler Gıda ve Tarım Organizasyonu (FAO) tarafından bu ürünün besinsel niteliği tam yağlı süttozuyla karşılaştırılmıştır.

Quinoa lizin açısından buğdaydan daha zengindir ki lizin sebze krallığında nadir rastlanılan bir amino asittir ve quinoa tohumunun amino asit içeriği genelde Lida ile insanların dengeli beslenmesi açısından önemli ve kazeininkine benzer olarak addedilmektedir.

Quinoayı un, çorba ya da kahvaltılık mısır gevreği yapmakta kullanabilirsiniz. Birleşik Devletler’de satılan çoğu quinoa işlenmemiş hububat şeklinde satılır, pirinç gibi pişirilir ya da pilav gibi yemeklerde kullanılır.

Tanınmış organik beslenme uzmanı ve yazar Rebecca Wood, bir kâse quionanın yaklaşık 472 cc suyla pişirilmesini önerir, böylece 708 cc pişmiş hububatınız olur ve bunu yapmak sadece 15 dakikanızı alır. Wood bize, bu besinin pirinç kadar çok yönlü ve pirinçten daha sağlıklı olduğunu ve herhangi bir yemek tarifinde pirincin yerine kullanılabileceğini ya da meze olarak hazırlanabileceğini hatırlatıyor.

Zayıflama Kapsülü Lida ile özellikle Quinoadaki daha düşük bir miktarda sodyum içeriği olduğu için alınabilir ve buğday, arpa ya da mısıra kıyasla kalsiyum, fosfor, manganez, çinko açısından daha zengindir. Özellikle demir oranı çok yüksektir, 118 cc’sinde neredeyse 8 mg demir vardır ve herhangi bir hububattan çok daha yüksek bir miktarda, 5 gr. lif içerir.


Yorum Gönder

isim: 
E-mail: 
Web Siteniz: 
Yorumunuz: 

Çin konuşlu fabrikasında Lida turunç filizleri ile üretilmektedir.