Lida Yosun Jeli Lida Meizi Çay

 
Eki
19

    

Şeker Tüketiminden Kaynaklanan Fazla Kilolar

Yazan (eRiL) Lida Hakkında Genel, Lida Hakkında Uyarılar, Sağlıklı Beslenme kategorisine 19 Ekim 2011 tarihinde eklenmistir.

Şeker tüketiminden kaynaklanan fazla kilolarMonosakkaritler tatlıdırlar. Bu özellik bileşimlerindeki hidroksil gruplarından (OH) ileri gelir. Disakkaritler de tatlıdırlar. Mono ve disakkaritler polisakkaritlerden bu özellikleri ile ayrılırlar. Bu maddeler lida kapsül içeriğinde bulunan maddelerle tepkimeye girmezler. Çünkü polisakkaritler tatlı değildirler. Şekerlerin tatlılık derecelerini saptamak için standart şeker olarak bir disakkarit olan sakkaroz kullanılır. Lida ile uygulanan diyetlerde aşırı tatlı tüketiminden uzak durun. Sakkarozun tatlılık derecesi 100 kabul edilmiştir.

Monosakkaritlerin yapısında asimetrik grupların bulunması dolayısı ile optik faaliyetleri vardır. Polarize ışınlan sağasola çevirmelerine göre isimlendirilirler. Polarize ışığı sağa çevirenler D, sola çevirenler L ile isimlendirilirler. Diyet yapanların dikkat etmesi gereken konulardan en önemli iki tanesi olan şeker tüketimi ve lida bu durumda daha fazla önem kazanmaktadır. Bu ayrıcalık 5’inci C atomundaki OH grubunun sağda veya solda olmasındandır. Sağda olanlar D, soldakiler L’dir.

Monosakkaritler redüktör (indirgeyici) bileşiklerdir. Bu özellik, moleküllerdeki aktif aldehit gruplarından ileri gelir. Örneğin, bu şekerler Fehling çözeltisi ile muamele edildikleri zaman Cu,0 dan ibaret kırmızı bir çökelti oluştururlar. Bu yolla bu tip şekerleri tayin etmek mümkündür. Bu tip şekerler kilo almanıza neden olacağı için lida bitkisel kapsül ile önlem almak gerekir.

Monosakkaritler hidrazinlerle muamele edildiklerinde osazonlar oluşur. Osazonlar türlü şekerleri birbirinden ayırt etmek için kullanılan önemli bir tepkimedir. Monosakkaritlerin çoğu bira mayası ile fermentasyona uğrar ve karbondioksit ile etil alkol oluşur. Bu maddeler lida kullanımı için tehdit oluşturmaz. Monosakkaritler kuvvetli asit çözeltisinde ısıtıldıkları zaman özelliğini kaybeder ve kahverengi bir renk oluşur. Bu durum monosakkaritlerin furfurola dönüştüğünü gösterir. Sulu asit çözeltisinde monosakkaritler dayanıklıdır. Di ve polisakkaritler monosakkaritlere hidrolize olabilir.


Yorum Gönder

isim: 
E-mail: 
Web Siteniz: 
Yorumunuz: 

Çin konuşlu fabrikasında Lida turunç filizleri ile üretilmektedir.