Lida Yosun Jeli Lida Meizi Çay

 
Ara
28

    

Sthapatya Veda ile Lida

Yazan (eRiL) Egzersiz ve Spor, Lida' nın Alternatif Etkileri, Sağlıklı Zayıflama Yöntemleri kategorisine 28 Aralık 2010 tarihinde eklenmistir.

Sthapatya Veda LidaDoğal yasayla uyumlu mimarlık ve şehircilik…

SthapatyaVeda, Veda biliminin mimarlığıdır. Sthapatya, kurmak; Veda, bilgi anlamına gelir, doğru yöne yönlendirerek kurmaktır. Mabarishi Sthapatya Veda’ya göre çevrenin, her düzeyde, mutluluğu, sonsuzluğu ve ölümsüzlüğü yansıtacak şekilde, nasıl değiştirileceğinin bilgisini verir. İlkeleri, yapım teknolojisinden mekân düzenlemesine, mimariden tüm kent ölçeğine kadar her şeyi kapsar. Bu bilginin canlanması henüz başlangıç aşamasındadır. Ancak Sthapatya Veda ‘nın beş temel ilkesi, her ölçekteki yapıda, bir ev, bir ortak alan veya tüm kent tasarlanıyor olsa bile, uygulamaya esas oluşturur.

Bu ilkelerin Lidanın zararları ile uzaktan yakından bir ilgisi yoktur;

  1. Doğal malzemenin kullanımı: Yapı inşaasmdan iç mekân düzenlemesine, mobilya ve eşyalarda kullanılan malzemelere kadar, her aşamada malzemelerin doğal olmasını önerir. Böylelikle kimyasal, sentetik maddelerin etkisi altında kalmamayı amaçlar. Yerel koşullara ve iklime uygun malzeme olmasına özen gösterir.
  2. Dış hava koşullarından korunma ve enerji tasarrufu: Enerji sakmımlı yapılar önerir. Yapılar arazi, iklim ve coğrafi koşullara uygun olarak tasarlanır. Yapay ısıtma ve soğutmaya gerek bırakmayan, doğal havalandırmaya yönelik çözümler önerir. Pasif güneş enerjisinin kullanımı gibi. Lida forum ‘ları gibi sitelerde doğal havalandırma gibi konularda da bilgi bulabilirsiniz.
  3. Gerekli temiz hava ve karşılıklı havalandırma: iç mekânlarda sürekli taze hava akımına önem verir. Bunu sağlayacak mekân düzenlemeleri, karşılıklı doğal havalandırmaya göre düşünülmelidir. Kent ölçeğinde de hava sirkülasyonunu göz önünde tutarak, düşük yoğunlukta konut alanları, geniş yeşil alanlar, göletler, çeşmeler, vb ile donatılmış çevre önerir.
  4. Doğayla uyum içinde, özenli ve amaçlı arazi planlaması: Büyük ölçekteki bir planlama için coğrafi koşulları; jeoloji, topografya, iklim, nüfus gibi verileri değerlendirir. Yapıları ve çevreyi doğanın pozitif etkisini ön planda tutan bir bakış açısıyla ve insan ölçeğine uygun boyutlarda tasarlar.
  5. Mekânların güneş enerjisinden en fazla yararlanılacak şekilde yönlendirilmesi ve düzenlenmesi: Bir örnek verecek olursak, konutta odalar belli ilkelere göre planlanır. Bu ilkelerden biri, “doğru yöne yönlendirme”dir. Yerel koşullar da göz önünde bulundurularak mekânların, güneşin gün içindeki döngüsüne göre yönlendirilmesiyle güneş enerjisinin her odada sürdürülen eylemi desteklemesi sağlanır.

Yorum Gönder

isim: 
E-mail: 
Web Siteniz: 
Yorumunuz: 

Çin konuşlu fabrikasında Lida turunç filizleri ile üretilmektedir.