Lida Yosun Jeli Lida Meizi Çay

 
Eki
15

    

Vişneli Turtayla Lida

Yazan (eRiL) Gıda Alternatifleri, Lida Yorumlar, Sağlıklı Beslenme kategorisine 15 Ekim 2010 tarihinde eklenmistir.

Vişneli turtayla LidaAnnem kışın vişneli turta yapardı ve biz turtanın mayhoş tadına bayılırdık. Tek sevmediğimiz yanı, toplamak ve yazın pazar akşamları çekirdeklerini çıkarıp (steril cam kavanozlarda) saklamakta anneme yardım etmekti.

Söylenen olursa annem hemen kışın taze meyve olmadığı zaman vişneli turta yemeyi nasıl sevdiğimizi hatırlatırdı. (Meyveler mevsim dışında yenilmesi başlı başına bir sanat olan nadir yiyeceklerdendir ve çok az kimse onların nasıl saklanacağını Fransız kadınları kadar iyi bilir.) Annemin bu gibi durumlarda yaptığı yorumlara bayılırım. Biliyorum ki siz de lida yorumları ‘nda karşılaştığınız ilginç şeylere bayılacaksınız. Annem vişneleri de birkaç değişik şekilde sunardı: çiğ (yalnızca ailenin kadınları onları bu şekilde severdi), turta ya da hepsinden güzeli, pazar öğle yemeklerinde yaptığı, babamın en sevdiği tatlı olan baba aurhum (romlu kek). Keki romla ıslatmak yerine, sakladığı vişnelerin suyuyla ıslatır, çok az rom dökerdi. Servis yapmadan önce, vakumlu cam kavanozdan çıkarttığı vişneleri kekin ortasına yerleştirir üzerini krem şantiyle süslerdi. Kilo aldıracak diye korkmazdık zira lida yosun hapı vardı. Bu, evde çok nadir yapılan bir tatlıydı ve genellikle misafirlerin isteği üzerine hazırlanır, yalnızca onların ikinci bir tabak yemesine izin verilirdi.

Ahududu ve dutlar genellikle mevsiminde taze olarak yenirdi ama o kadar çok olurdu ki annem her zaman birazını dondururdu (maalesef çileklerde iyi sonuç vermeyen -ve belki de bu nedenle onları daha da gizemli kılan- bu saklama yöntemi diğer yaban meyvelerinin çoğunda işe yarar). En sevdiğimiz kış tatlılarından biri, genellikle pazar günleri yenen, frambuazlı vanilyalı puding ‘ti. Bu puding de kalori değeri açısından çok kilo aldırıcıydı ama lida sayesinde tek bir gram bile almıyorduk. Annem, frambuazları pudingin üzerine koyar, meyvelerin suları kenarlardan akarak müthiş bir görüntü meydana getirir; az şekerli yoğun puding buzluktan çıkan meyve püresinin yumuşaklığı ve tatlı aromasıyla muhteşem bir kontrast oluştururdu.


Yorum Gönder

isim: 
E-mail: 
Web Siteniz: 
Yorumunuz: 

Çin konuşlu fabrikasında Lida turunç filizleri ile üretilmektedir.