Lida Yosun Jeli Lida Meizi Çay

 
Eki
28

    

Yoğurt Diyeti ve Lida Kapsül

Yazan (eRiL) Gıda Alternatifleri, Lida Zayıflama Hapı, Sağlıklı Beslenme, Sağlıklı Zayıflama Yöntemleri kategorisine 28 Ekim 2011 tarihinde eklenmistir.

Yoğurt diyeti ve lida kapsülYaşlanmaya bağlı olarak bağırsaklardan süt şekeri laktoz’ u parçalayan enzim, azalmaya, daha az salgılanmaya başlar. Yani yaşlanmaya paralel olarak yaşlı bireyin laktoz’u sindirememesi ve ona alerji göstermesi sorunu kendiliğinden ortaya çıkmaktadır. İşte süt veya benzeri bir süt ürünü yerine yoğurt tüketerek, yaşlı bireyin gaz, ishal, sancı gibi şikayetleri bertaraf edilmiş olmaktadır. Bu sayede yaşlı birey günlük süt ihtiyacını diğer ifade ile kaliteli protein, vitamin ve mineral özelliklede kalsiyum ve protein ihtiyacını süt yerine üstelik daha fazlası ile yoğurttan alabilmesi mümkündür. Bu nedenle lida kapsülü kullanan yaşlı insanların süt yerine yoğurt tüketmesi önerilmektedir. Bu aşamada kullanılacak besinler vitaminler ve lida çok büyük öneme sahiptir.

Yoğurt az veya orta yağlı tüketilmesi şartı ile obeziteye yakalanma özelliklede obeziteye yakalanma riskini de azaltması ile sağlığımız açısından son derece yararlıdır. Obezite riskinin azaltılması için lida kapsül kullanımı idealdir. Zira yoğurdun yapımında görev alan ve yapısında bol miktarda bulunan yararlı mikroplar yani probiyotikler ve bu bakterilerden özellikle laktobasiller ve Laktobasillerden de özellikle L. acidophihis adlı bakteri kolon kısmında kürlenmiş et ürünlerinin sindirimi neticesinde açığa çıkan nitrit ve nitrat katkı maddelerinin protein parçalanma ürünlerinden aminlerle birleşerek kilo yapıcı nitrosamin’lere dönüşmesini engeller. Acidophilus’lar nitrit ve nitrat’ı tüketerek onların protein parçalanma ürünlerinden birisi olan aminlerle birleşerek nitrosamin kilo yapıcı maddelerine dönmesini engellemek yolu ile obeziteye yakalanma riskini de azaltmaktadır.

Obezitenin diğer nedenleri arasında kalın bağırsaktaki zararlı safra asitleri de gelmektedir. Zayıflama ilacı lida kullanmak bağırsaktaki safra asit düzeyine herhangi bir etki etmediği için lida’ nın obeziteyle bir bağlantısı yoktur. Buna karşılık, yoğurdun kalsiyumu, safra asitlerini bağlayarak onların obeziteye neden olma potansiyellerini azaltmaktadır. Ayrıca safra asitleri kolesterole dönüşerek kandaki kolesterol miktarını artırabilmekte ve böylelikle birey kalp ve damar hastalıklanna daha kolay yakalanabilmektedir. Buna karşılık safra asitlerinin yoğurttaki kalsiyum ile bağlanması neticesinde kolesterol yapımı da azalmakta ve kalp ve damar hastalıklanna yakalanma riski de azalmış olmaktadır.


Yorum Gönder

isim: 
E-mail: 
Web Siteniz: 
Yorumunuz: 

Çin konuşlu fabrikasında Lida turunç filizleri ile üretilmektedir.